Archiwum grudzień 2018


Wolne dni 2018 i święta w 2018 roku
Autor: stabstab
19 grudnia 2018, 07:45

Dni ustawowo wolne od pracy w 2018 roku :

1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok

6 stycznia (sobota) – Trzech Króli

1 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc

2 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny

1 maja (wtorek) – Święto Pracy 3 maja

3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji

20 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

31 maja (czwartek) – Boże Ciało

15 sierpnia (środa) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych

11 listopada (niedziela) – Święto Niepodległości

25 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

26 grudnia (środa) – Boże Narodzenie (drugi dzień) 

Świąteczne dekoracje na Boże Narodzenie...
Autor: stabstab
19 grudnia 2018, 07:43

Dekoracje świąteczne w kolorach błękitu i czerwieni

Święta kojarzą się z soczystymi barwami czerwieni i zieleni. Czas zmienić te nawyki. Zimne kolory błękitu i srebra idealnie nadają się do podkreślenia odświętnego charakteru chwili.

 

 

Dekoracje świąteczne z papieru - tablica z kartek świątecznych

Jeśli macie kartki świąteczne z ubiegłych lat z którymi nie mogliście się rozstać. Umieście je na dużej korkowej tablicy lub przyklejcie do kartonu. Taki sentymentalny pachwork to ciekawy element świątecznego wystroju.

Boże Narodzenie: 10 ciekawostek, o których...
Autor: stabstab
19 grudnia 2018, 07:40

 

Kolacja wigilijna jest odbiciem wierzeń słowiańskich, zaadoptowanych przez Kościół, w okresie średniowiecza. Pierwotnie kolacja była ucztą ofiarną składaną w darze mieszkańcom zaświatów, czyli duchom.

 

Kolędę "Cicha noc" przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów.

 

Pierwowzorem dzisiejszego Świętego Mikołaja był biskup Miry (dzisiejszej Trucji), który rozdał swój majątek ubogim. Znany jest także z legendy o trzech młodych damach, które znalazły mężów, dzięki posagowi dostarczonemu dyskretnie przez Mikołaja.

 

Pierwszą szopkę stworzył święty Franciszek z Asyżu, w 1224 roku. Miała ona wymiar czysto edukacyjny; przy jej pomocy, Franciszek wyjaśniał wiernym sedno Bożego Narodzenia.

 

Wigilia to dla Czechów czas odwiedzania cmentarzy. Tego dnia ozdabiają oni groby bliskich kwiatami, gwiazdami betlejemskimi, ale także koszyczkami ze specjalnymi, bożonarodzeniowymi ciasteczkami.

 

Według starej tradycji, zwierzęta przemawiają w Wigilię ludzkim głosem. To dlatego dzielono się opłatkiem także z nimi..

 

W Grecji Boże Narodzenie trwa 12 dni! W tym czasie Grecy spotykają się ze znajomymi i rodziną w pubach, restauracjach, a przy tym zasypują mnóstwem prezentów!

 

Zwyczaj całowania pod jemiołą pojawił się dopiero w XIX wieku. Dużo wcześniej, bo w czasach celtyckich, jemiole przypisywano magiczne właściwości: potrafiła leczyć, chronić, a nawet zwiększać płodność.

 

Choinka starsza niż Jezus? Tak. To ludy germańskie jako pierwsze zaczęły przystrajać zielone drzewka.

 

Boże Narodzenie w Indiach to czas kupowania nowych ubrań, strojenia domów, ulic i wszystkiego, co tylko da się mniej lub bardziej finezyjnie udekorować, we wszystkie kolory tęczy.

 

 

Co kupić pod choinkę? Pomysł na prezent...
Autor: stabstab
Tagi: gwiazdka   święta   prezent  
19 grudnia 2018, 07:35

 

Co kupić pod choinkę? Jakie wybrać prezenty dla dzieci, a jakie prezenty dla dorosłych? Co kupić kobiecie, a co mężczyźnie na gwiazdkę?

Przedstawiamy przykładowe pomysły na prezenty pod choinkę. To już ostatnia chwila na zakupy świąteczne! Świąteczne prezenty na gwiazdkę i pod choinkę.

 

Najczęściej wybierane prezenty dla dzieci

A co kupić dla dzieci? Warto zerknąć na ranking najpopularniejszych prezentów z poprzednich lat.

Najczęściej nasze pociechy pod choinką znajdują zabawki edukacyjne i naukowe. Numerem dwa pod choinką są książki. Maluchy uwielbiają jak im czytamy. Rodzice również chętnie kupują gry i puzzle. Na kolejnych miejscach w rankingu znajdują się lalki i zabawki pluszowe oraz zabawki konstrukcyjne.

Co kupić dla Niego?

Z informacji z zeszłych lat wynika, że dla Niego najpopularniejszym prezentem były akcesoria komputerowe. Lepsza myszka komputerowa albo nowsze głośniki mogą być strzałem w dziesiątkę. Warto pamiętać, że nie musi być to prezent bardzo drogi. Mężczyźni pod choinką często znajdowali również perfumy, to już zdecydowanie świąteczny klasyk. Dla amatorów mocnych warzeń Święty Mikołaj może przynieść skok na bungee. Taki prezent dostarczy niezapomnianych wrażeń.  

Co kupić dla Niej?

Kobiety są zdecydowanie bardziej wymagające. Zestawienia z poprzednich lat podpowiadają, że wielu paniom spodoba się kurs makijażu. Atrakcyjna pod choinką jest również dobrze dobrana i elegancka biżuteria. Bardziej klasycznym prezentem jest zaś książka ulubionego autora. Przed zakupem warto zrobić mały rekonesans.

Polskie tradycje i zwyczaje świąteczne
Autor: stabstab
Tagi: boże narodzenie   wigilia   święta  
19 grudnia 2018, 07:23

 

 

 

Pierwsza Gwiazdka

Jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Jezusa. Dzięki niej pasterze, Trzej Królowie mogli dotrzeć do miejsca narodzin Zbawiciela. Dziś oczekujemy pierwszej gwiazdy, jaka pojawi się na wigilijnym niebie. Dopiero, gdy ona zabłyśnie możemy, według tradycji, siąść do stołu i podzielić się opłatkiem.

 

Opłatek

Jego nazwa wzięła się z łacińskiego słowa oblatum i znaczy tyle co dar ofiarny. Jest to nic innego, jak cienki kawałek wypieczonej mąki pszennej i wody. Na nim widnieją obrazy związane z Bożym Narodzeniem. Dzielenie się chlebem ma korzenie w pogańskich tradycjach. Z czasem przeszło ono na stałe do zwyczajów chrześcijańskich, a dziś dzielimy się opłatkiem przed wieczerzą wigilijną, składamy sobie życzenia. Życzenia, jakie składamy sobie podczas dzielenia się opłatkiem powinny być szczere, wybaczamy sobie wtedy wszystkie winy, aby zasiąść do kolacji pogodzeni i z czystymi sercami.

 

Sianko wigilijne

Kładziemy je pod białym obrusem na stole, przy którym będziemy spożywać wigilijną kolację. Symbolizuje oczywiście miejsce, w jakim przyszedł na świat Jezus – szopkę i siano, na którym leżał po urodzeniu.

 

Choinka

Ubierana zazwyczaj w dzień wigilijny lub 23 grudnia. Kiedyś były to przystrojone snopy siana bądź gałęzie. Z czasem zwyczaj przynoszenia do domu i ubierania w różne ozdoby sosnowego drzewka, przeniósł się z Niemiec do innych chrześcijańskich krajów. Ozdoby choinkowe powinny być związane z symboliką Bożego Narodzenia, a na jej szczycie wiesza się bombkę w kształcie gwiazdy betlejemskiej. Kiedyś wieszano jabłka, które prawdopodobnie symbolizowały biblijną przypowieść o Adamie i Ewie, dziś jabłka zastępujemy szklanymi bombkami. Zielone drzewko to symbol życia i narodzin Zbawiciela. Lampki choinkowe powinniśmy zapalić po raz pierwszy dopiero po pojawieniu się pierwszej gwiazdki.

 

Kolędy

Zaczynamy je śpiewać przy wigilijnym stole. Są to pieśni, które opowiadają o Narodzeniu Pana. Ich nazwa pochodzi z łaciny – calendae, co oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Pierwsze „kolędy” były śpiewane przez Rzymian w ramach uroczystego uczczenia pierwszego stycznia, potem zwyczaj śpiewania pieśni przejęli chrześcijanie, aby czcić narodziny Jezusa. Najstarsza polska kolęda to „Zdrów bądź królu anielski” i pochodzi z ok. 1420 roku. 

Prezenty 
Najprzyjemniejszy, dla wielu, zwyczaj bożonarodzeniowy. Dziś to one głównie kojarzą się Bożym Narodzeniem. Pierwotnie ten zwyczaj był związany wyłącznie z osobą św. Mikołaja, dziś, za Lutrem przyjmujemy, iż są to podarki od małego Jezusa. 

Stajenka

W niej narodził się Jezus. Jest także symbolem nas samych. Jesteśmy jak stajenka, w której nie zawsze jest czysto, w której dobro przeplata się ze złem. Jednak to właśnie do stajenki, a więc i do nas, zwykłych ludzi, przychodzi Jezus, rozświetla nasze życia i daje nam nadzieję, miłość i wiarę. Bóg rodzi się w nas!

Pasterka
Tradycyjna msza odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Symbolizuje czuwanie pasterzy przy żłobie Jezusa. Uczestniczymy w niej razem z najbliższymi. jest najważniejszym momentem w czasie Świąt Bożego Narodzenia.